Čvrsta hrana: hranu koju treba da dajete svojoj bebi
Voće i povrće
Da bi dobila vitamin C, minerale, ugljene hidrate i vlakna (celulozu), beba može da počne da jede povrće i sve sirovo (veoma zrelo) ili dobro kuvano voće. Od uzrasta od 4-6 meseci bebi možete dati 2 kašičice (10 g) u obliku pirea ili iz teglice sa kašicom za bebe, hranjenjem na kašičicu ako je beba spremna ili u flašici. U periodu između 5 i 8 meseci, količine se mogu povećati. Takođe je moguće mešati ili izgnječiti dinstano voće ili pire. Od uzrasta od 9-12 meseci može se jesti 130 g sirovog voća, blendiranog ili isečenog na komadiće, i 210 g povrća isečenog na komadiće.
Meso i srodni proizvodi
Meso, riba, meso živine i jaja obezbeđuju proteine, gvožđe, vitamin B i masti. Beba može da počne da jede ove proizvode od 5-6 meseca života samo u malim količinama (10 do 20 g mešanog mesa i povrća). Od 7 do 12 meseci, roditelji mogu da daju svojoj bebi 20 g mesa, ribe ili tvrdo kuvanih jaja dnevno. Ove proizvode treba jesti ne više od jednom dnevno do 5. godine.
Skrobna hrana (ugljeni hidrati)
Brašno, žitarice, krompir, hleb, testenina, pirinač, griz i mahunarke obezbeđuju spore šećere, vlakna, vitamine i proteine. Od 8-9 meseci u obroke bebe mogu da se dodaju testenine, griz, rezanci i keks. Zbog visokog sadržaja tvrdih vlakana, mahunarke treba uvoditi tek od 15-18 meseci.
Masti
Puter, krem i biljna ulja obezbeđuju esencijalne masne kiseline i vitamine. Od uzrasta od 7-8 meseci, 1 kašičica se može dodati povrću u vreme ručka, na primer, da bi se dopunio bebin unos esencijalnih masnih kiselina, koje doprinose razvoju njenih moždanih funkcija. Sa 9-12 meseci, količina masti se može povećati na 1-2 kašičice u vreme ručka.
Pića
Preporučuje se majčino mleko ili formula (prelazno ili mleko 2. faze), u količini od najmanje 500 ml dnevno. Preporučuje se flaširana voda sa niskim sadržajem minerala, kao što je Mont Roucous. Razblaženi nezaslađeni voćni sokovi se mogu uvoditi od 4. meseca. Zabranjeni su kafa, čaj, gazirana i slatka pića. U svakoj fazi razvoja vaše bebe, čini se da su određene namirnice pogodne za postepeno uvođenje u njihovu ishranu. Ali sve bebe se razvijaju sopstvenim tempom i neki proizvodi mogu biti potencijalno alergeni za neke od njih. Da biste se upoznali sa brzinom, pročitajte naš članak „Kada početi sa čvrstom hranom?“ i, posebno, razgovarajte sa svojim lekarom.