Šta je alergija na protein kravljeg mleka (CMPA)?
Podelite
31/03/2019

Šta je alergija na protein kravljeg mleka (CMPA)?


Kod dece mlađe od tri godine, protein kravljeg mleka je glavni uzrok alergije. Više poznata kao alergija na protein kravljeg mleka ili CMPA, ova patologija pogađa 3% male dece. Srećom, prestaje pre 3 godine u 90% slučajeva i pre 6 godina u 99% slučajeva. Ali ne ispoljava svaka alergična beba u isto vreme ili na sličan način iste alergijske reakcije. CMPA izaziva mnoge simptome koji se moraju uzeti u obzir.

Opis i simptomi alergije na proteine kravljeg mleka

Kod beba sa CMPA, mlečni proteini koji bi normalno trebalo da se dobro tolerišu identifikovani su kao neželjeni, što izaziva imunološku reakciju.
Što su proteini veći, veća je verovatnoća da će izazvati alergiju. U većini formula za odojčad namenjenih bebama sa CMPA, proteini su hidrolizovani (podeljeni).
Kod beba alergičnih na mlečne proteine, proteini koji se nalaze u kravljem, kozjem i ovčijem mleku izazivaju imunološku reakciju. Ovo može dovesti do veoma širokog spektra simptoma, koji se mogu javiti odmah nakon uzimanja proteina ili do nedelju dana kasnije:
- Znaci na koži (crvenilo, svrab, otok), koji se javljaju kod 50% beba sa CMPA (1) ;
- Gastrointestinalni znaci (regurgitacija, povraćanje, kolike, itd.), koji se javljaju kod 25 do 50% beba sa CMPA (1);
- Respiratorni znaci (sviranje u grudima, astma i dr.), koji su ređi (1).

Dve vrste CMPA

IgE ili imunoglobulin E su antitela proizvedena tokom alergijske reakcije. Oni igraju važnu ulogu u imunološkim komplikacijama. Shodno tome, postoje dve vrste alergije na proteine kravljeg mleka:
- IgE posredovana: sa proizvodnjom IgE antitela, što se odnosi na 60% slučajeva
- IgE neposredovana: bez proizvodnje IgE antitela, što se odnosi na 40% slučajeva

Simptomi se razlikuju u zavisnosti od vrste alergije:

Alergija na proteine kravljeg mleka i netolerancija na laktozu: dva veoma različita stanja

CMPA i netolerancija na laktozu se često mešaju, ali su zapravo veoma različite stvari. Alergija se odnosi na imunološku reakciju na proteine sadržane u mleku, dok se netolerancija na laktozu (šećer sadržan u mleku) odnosi na nemogućnost probavnog sistema da je svari.
Međutim, kada beba ima CMPA, ipak je poželjno izbegavati davanje laktoze, jer ona može sadržati male količine proteina kravljeg mleka koje mogu izazvati imunološku reakciju. Zato je najbolje izbegavati hranu koja sadrži laktozu.