Dijagnoza i lečenje alergije na proteine kravljeg mleka (CMPA) kod beba
Podelite
04/04/2019

Dijagnoza i lečenje alergije na proteine kravljeg mleka (CMPA) kod beba

Poznavanje prirode alergije

IgE su antitela proizvedena tokom alergijske reakcije. Postoje dve vrste alergija na proteine kravljeg mleka. IgE posredovana alergija (sa proizvodnjom antitela) i alergija koja nije posredovana IgE (bez proizvodnje antitela). Prvi se odnosi na 60% slučajeva. Dijagnostikovanje ove vrste alergije može biti lako kada se alergijska reakcija pojavi u roku od 2 sata nakon uzimanja mlečnog proizvoda. Postoje 3 testa koji se mogu koristiti za potvrdu dijagnoze:
• Prick-test: bockanje kože uobičajenim mlekom bebe i posmatranje reakcije;
• RAST test za proteine kravljeg mleka: analiza krvi na IgE
• Oralni test izazova: reprodukcija simptoma uz uzimanje sve veće količine mleka, pod medicinskim nadzorom (u bolničkom okruženju)
Dijagnoza alergije koja nije posredovana IgE, koja se odnosi na 40% slučajeva, postavlja se prvenstveno posmatranjem simptoma, koji su pretežno digestivni:
• Alergijski enterokolitis: počinje ubrzo nakon uvođenja mleka. To uključuje povraćanje, krvavu dijareju, gastroezofagealni refluks
• Enteropatija: manifestuje se hroničnom dijarejom sa veoma slabim povećanjem telesne težine

Mere koje treba preduzeti nakon dijagnoze

Nakon što je vaš lekar potvrdio dijagnozu alergije kod vaše bebe, neophodan je režim ishrane u kojem se izbegavaju mlečni proteini. Određeni sastojci su jasno istaknuti na etiketi hrane. Upozoravaju na potencijalno prisustvo mlečnih proteina: mlečnih proteina, kazeina, kazeinata, laktoze, proteina surutke, surutke, laktalbumina, serumskog albumina. Ako mama odluči da doji, važno je da prestane da konzumira proteine kravljeg, kozjeg ili ovčijeg mleka u periodu koji odredi njen lekar. Lekar će takođe preporučiti da uzima suplemente kalcijuma i vitamina D kako bi pokrila potrebe i mame i bebe. Ako mama odluči da hrani svoju bebu na flašicu, lekar će je uputiti da koristi određenu formulu u kojoj su proteini hidrolizovani da bi se smanjila njihova alergenost. Ove formule, poznate kao hidrolizati, dizajnirane su da zadovolje nutritivne potrebe bebe*. Ishrana koja isključuje mlečne proteine zabranjuje bilo kakvo kravlje, kozje ili ovčje mleko. Zabranjeni su i svi proizvodi napravljeni od ovog mleka (mlečni proizvodi, sir, puter, kajmak itd.). Jasno istaknute informacije na etiketi takvih proizvoda upozoravaju na potencijalno prisustvo mlečnih proteina. Najbolje je da kontaktirate svog lekara kada želite da utvrdite kada i kako ponovo da uvedete mlečne proteine da biste održali korak sa probavnim razvojem vaše bebe.

* U skladu sa propisima