Uvođenje čvrste hrane i CMPA kod beba
Koji je najbolji način za uvođenje čvrste hrane bebi koja ima CMPA?
Roditeljima je lakše da uvode čvrstu hranu ako imaju podršku specijaliste za alergije ili dijetetičara koji im može pomoći da steknu dobre navike i nauči ih kako da pravilno dešifruju etikete i informacije koje verovatno ukazuju na alergenski proizvod. Roditelji stoga treba da steknu naviku da uvek proveravaju spisak sastojaka: mleko je bitan alergen koji mora biti označen podebljanim slovima na pakovanju proizvoda, kao i svi sastojci koji mogu izazvati alergije (orašasti proizvodi, riba, soja, itd.). Važno je porodicama pružiti smernice, jer čak i ako je za neke sastojke jasno vidljivo da sadrže mleko (mleko, puter, pavlaka), sastav drugih proizvoda može biti manje očigledan (biskviti, dvopek, majonez).
Faze uvođenja čvrste hrane u slučaju alergije
Činjenica da je beba alergična na protein kravljeg mleka ne menja način na koji drugu hranu sem mleka treba uvoditi. Čvrstu hranu treba uvoditi postepeno, uz neophodne predostrožnosti u slučaju poznate alergije na protein kravljeg mleka. Glavne faze u uvođenju novih vrsta hrane u bebinu ishranu su navedene u tabeli niže:
U zavisnosti od razvoja digestivnog sistema kod beba sa alergijom na protein kravljeg mleka (CMPA), preporučuje se davanje prednosti određenim grupama hrane. Sledi primer ishrane za bebu uzrasta između 4 i 7 meseci:
U uzrastu od 7 do 15 meseci, beba koja ima alergiju na protein kravljeg mleka počinje polako da jede raznovrsniju hranu. Sažeta tabela dole navodi različite preporučene količine u tom uzrastu:
Zakonski zahtevane informacije: Pojašnjenja o navodu: „može sadržati tragove mleka“ Proizvođači imaju običaj da stave ovu izjavu kada u proizvodu može biti mleka u tragovima. To se može desiti kada se proizvodi koji sadrže mleko proizvode u istoj fabrici, sa istom opremom. Ova veoma oprezna praksa označavanja je korisna za ljude sa veoma teškim alergijama koje mogu izazvati veoma ozbiljne kliničke simptome ako se proguta čak i najmanja količina alergena.
Ukoliko beba nije imala ozbiljnije manifestacije alergije na mleko i pridržavajući se lekarskog saveta zdravstvenog radnika, moguće je da joj se daju žitarice na kojima je naznačeno „moguće prisustvo mleka“. Jednostavno će biti potrebno početi sa vrlo malim količinama i postepeno ih povećavati uz praćenje mogućih reakcija bebe.