Termin grčevi (kolike) kod novorođenčadi se generalno nepravilno upotrebljava za epizode intenzivnog plača, koje se posebno javljaju na kraju dana. Termin „grčevi“ je dvosmislen jer se odnosi na probavni trakt, a posebno na debelo crevo ili creva. Ali ovaj termin se koristi u medicini u slučajevima intenzivnog bola i u situacijama koje ne moraju nužno da imaju veze sa probavnim traktom, kao što je bubrežna kolika (često uzrokovana kamenom u bubregu) ili jetrena kolika (bol zbog kamena u žuči) na primer. U stvari, tačni uzroci „grčeva kod beba“ nisu poznati, pa nemaju preciznu medicinsku definiciju
(1) (2).
Stručnjaci se trenutno slažu da termin „dečje kolike” treba zameniti „preteranim plakanjem odojčadi” jer većina intenzivnog plača nije povezana sa probavnim traktom! Međutim, teško je definisati pridev „preterani”. Uplašeni roditelji će plač svoje bebe brže da okarakterišu kao preterani, posebno ako im je to prva beba i ako su izolovani, bez porodice u blizini. Za naučnike, preterano plakanje je definisano klasičnim Wessel-ovim pravilom:
- više od 3 sata dnevno,
- tokom 3 dana u nedelji,
- više od 3 nedelje.
Od sada, kriterijumi Rim IV definišu preterani plač kao:
- plakanje ili uznemirenost tokom 3 ili više sati dnevno,
- tokom 3 dana ili više,
- u toku protekle nedelje
(3)
Uz probleme sa spavanjem, oni su jedan od glavnih razloga za odlazak kod lekara beba mlađih od 4 meseca.
Šta uraditi u slučaju preteranog plakanja? Kako evocirati različite moguće uzroke, najčešće ekstra probavne ili probavne? Kako pomoći svojoj bebi na osnovu simptoma koje ima? Roditelji, pozivamo vas da otkrijete naše preporuke i savete na ovu temu.
„Grčevi kod beba“ ili „noćno plakanje“ ?
Tokom prvih nekoliko nedelja života, novorođenče može da plače ukupno do 2 sata dnevno. U dobi od oko 3 nedelje, može da se pojavi ono što nazivamo „večernji plač“, koji dostiže vrhunac u uzrastu od 6 nedelja i nestaje oko trećeg meseca starosti. Noćna plakanja karakteriše:
- intenzivan plač koji se kod bebe javlja na kraju dana ili početkom noći (između 18 časova i ponoći), ali uvek u isto vreme.
- napadi plača koji otprilike traju po 3 sata dnevno, svaki dan,
- uznemirenost bebe (crvenilo lica, butine savijene uz stomak, napet stomak…),
- emisije gasova.
Vaša beba izgleda kao da ima jake bolove i vi mislite da je boli stomak zbog gasova. Treba da znate da beba koja plače guta vazduh, a ovaj progutani vazduh će izaći, bilo kao podrigivanje ili u obliku gasova. Ovi simptomi vas podsećaju na probavni poremećaj [bebin funkcionalni probavni poremećaj], ali promena mleka i lekovi za varenje neće da imati nikakvog efekta.
Trenutno, naučnici smatraju da ova večernja plakanja odražavaju normalan period fizičke i moždane aktivnosti novorođenčeta, u kojem je plač jedino sredstvo izražavanja. Zapravo, u materici njene majke, fetus je već imao period intenzivnije aktivnosti između 18:00 i 20:00 do ponoći! Kada ste bili trudni, zar niste osetili da se beba vrpolji kada ste odlazili na spavanje?
Kako reagovati na noćna plakanja?
S obzirom da se plakanje javlja svake noći i da često deluje neutešno, za roditelje to može da bude veoma naporno. Bebino nekontrolisano plakanje može da učini da se osećate bespomoćno. Ako osećate da vas je ova situacija preplavila, bez oklevanja se obratite doktoru vašeg deteta i potražite pomoć od porodice ili prijatelja. Ostanite mirni i nemojte da se „ljutite“ na bebu: nikada ne drmajte svog mališana, ne tresite ga, čak ni kada vam je strpljenje na izmaku jer to neće da poboljša situaciju i može da dovede do ozbiljnih problema sa mozgom. Kako biste najbolje pomogli svojoj bebi da prevaziđe ovu prekretnicu i izbegli da se i sami nervirate, slobodno naizmenično dugo mazite bebu, pa je ostavljajte da nekoliko trenutaka plače sama. Možda će uspeti da se sama uspava (4). Zamolite svoje voljene da s vremena na vreme ostanu pored vaše bebe kako biste mogli da izađete napolje na neko vreme i malo se „opustite“.
Čak i ako ovakva plakanja nisu znak da je vaš mališan gladan, ponekad dojene bebe možete smiriti grljenjem ili samo držanjem na svojim grudima.
Kako se izboriti sa večernjim plakanjima ?
Postoji nekoliko načina da vi, kao roditelj, olakšate detetu koje ima napade grčeva i smirite ga. Evo nekoliko rešenja i saveta koji će da vam pomognu u tome:
Nepromenjena ishrana
Ako je vaša beba dojena, preporučuje se da nastavite sa dojenjem. Dojenje može da deluje smirujuće na bebu sa „grčevima“.
Ako vaša beba jede na flašicu, ukoliko je moguće izbegavajte da koristite različite formule za odojčad (mleka za bebe), koje mogu da budu neefikasne i da dovedu do dodatnih komplikacija.
Specifični tretmani
Fitoterapija (lečenje biljkama)
(5) (6), dodavanje probiotika (lactobacillus Reuteri) (7) (8) u detetovu hranu ili čak upotreba „julep gommeux“ (lek na bazi krečne vode i gumiarabika koji priprema farmaceut) su neka od rešenja koja će verovatno pomoći u smanjenju grčeva kod beba. Obratite se nekom od zdravstvenih radnika koji će da vas upute na pravi tretman u skladu sa simptomima vaše bebe.
Posebna pažnja
Mama, tata, vaše prisustvo i vaša pažnja, uz veliko strpljenje, nesumnjivo predstavljaju najefikasniji tretman za smirivanje „grčeva“ vaše bebe. Isto tako, ne štedite na maženjima, zagrljajima, masažama, poljupcima, uspavankama i drugim nežnim rečima koje umiruju vašu bebu. Kupanje i šetnje (u naručju, kolicima ili vožnja autom) su takođe dobar način da smirite svoju bebu.
Dobro je znati
Ono što se obično naziva „grčevi kod beba“ nije bolest, to je uobičajena pojava i javlja se tokom razvoja mnogih beba. Za mnoge specijaliste, ovaj termin se pogrešno koristi kada se misli na bol u probavnom sistemu, a radije bi trebalo da kažemo da se radi o „preteranom plaču“ odojčeta.
Plač tokom obroka: znak grčeva kod beba?
Postoji nekoliko uzroka gastrointestinalnog bola:
Deca koja su proždrljiva, ili koja gutaju mnogo vazduha tokom hranjenja
Punjenje želuca izaziva refleks (gastrokolični refleks) za aktiviranje pokretanja creva, zbog čega bebe često imaju pražnjenje creva nakon jela. Ako vaša beba pije veoma brzo, bez pauze i samim tim bez podrigivanja u međuvremenu, pražnjenje creva postaje nasilno i veoma bolno. Bebi će tako biti teško da završi obrok čak i ako je i dalje gladna jer u ovoj situaciji, što više mleka popije, to je više boli stomak. Stoga treba slediti sledeće preporuke za umirivanje bebe:
- pravite redovno pauze tokom hranjenja, kako bi vaša beba mogla da podrigne,
- ako vam se čini da prebrzo guta, često izvlačite dojku ili flašicu iz bebinih usta, i eventualno izaberite tvrđu (silikonsku) i cuclu manjeg kapaciteta
- ne stežite joj mnogo pelene i birajte odeću bez kaiša ili lastiša u struku,
- ako beba nije dojena, izaberite flašice sa takozvanim ventilom protiv grčeva, koji ograničava gutanje vazduha
- takođe možete, u dogovoru sa pedijatrom, promeniti mleko za bebe za gušću formulu.
Deca koja imaju poteškoća sa varenjem laktoze
Ako primetite da vaša beba počinje da plače 20 do 30 minuta nakon svakog hranjenja, možda ima poteškoća sa varenjem laktoze, ugljenog hidrata koji je veoma prisutan, ali svarljiviji u majčinom mleku [Majčino mleko: sve o njegovom sastavu], nego u mleku za bebe.
Ovo loše varenje je praćeno sledećim simptomima:
- nadimanje abdomena,
- emisije gasova,
- vodenasta i kisela stolica, koja ponekad izaziva pelenski osip.
Loše varenje laktoze treba razlikovati od intolerancije na laktozu koja se javlja u izuzetnim slučajevima. Ako ste u nedoumici, nemojte da oklevate da se konsultujete sa vašim pedijatrom, on će postaviti tačnu dijagnozu.
Za više informacija, možete da pročitate naš članak Intolerancija na laktozu: uzroci, simptomi i rešenja.
U slučaju lošeg varenja, vi, roditelji, možete da se u dogovoru sa lekarom vašeg deteta odlučite za mleko za bebe koje sadrži manje laktoze, a moguće i obogaćeno laktozom. Umesto mleka za prvi uzrast sa frakcijom ugljenih hidrata sastavljenom od 100% laktoze, izaberite mleko sa manje laktoze, na primer 50%.
Bebe alergične na proteine kravljeg mleka (CMPA)
Plač koji se javlja manje-više odmah nakon hranjenja na flašicu jedan je od različitih simptoma alergije CMPA (alergije na protine kravljeg mleka). Pedijatar će potvrditi ovu dijagnozu nakon bioloških testova i pokušaja ishrane bez proteina kravljeg mleka. Tada će biti potrebno da se izabere mleko za bebe koje je prilagođeno ovoj alergiji, odnosno sa hidrolizovanim proteinima kravljeg mleka (fragmentiranim na male čestice pod dejstvom enzima) ili na bazi proteina pirinča, dakle apsolutno bez proteina kravljeg mleka.
Za više informacija, pogledajte naš članak Alergija na hranu: da li vaša beba ima CMPA ?
Da li je vaša beba sita ?
Ako vaše dete plače na kraju svakog obroka, prvo što treba da uradite je da proverite njegovu težinu. Ako beba normalno napreduje, njeno preterano plakanje ne znači nužno da je ona gladna. Rešenje za ovaj plač stoga neće biti u povećanju njenih porcija ponuđenog mleka.
Ako vaša beba nije sita, mame koje doje mogu početi da bebu doje duže ili češće kako bi stimulisale laktaciju.
Ako se beba ne hrani majčinim mlekom, možete da promenite mleko za odojčad tako što ćete umesto njega da izaberete mleko sa većim odnosom kazeina / rastvorljivih proteina (oko 80%) i nižim nivoom laktoze, u korist maltodekstrina ili skroba. Ako se plakanje kod vaša bebe javlja u bilo koje doba, kako danju tako i noću, mogu se pomenuti i drugi uzroci:
- bolna konstipacija
- takozvani interni GERB
- evolucija bebinog ritma spavanja
- medicinski razlog koji nije probavne prirode
- psihološki uzroci, kao što je depresija majke.
Moja beba plače: da li nužno ima „grčeve“ ?
Imajte na umu da plakanje za bebe predstavlja pre svega način komunikacije. Pored plača, potrebno je uočiti gorenavedene simptome kako bi se mogao ustanoviti eventualni uzrok.
Ako vaše dete dobro jede i spava, ima zdrav grafikon rasta, cvrkuće i igra se kao i obično u pauzama između epizoda plača, nema razloga za brigu. Ovaj period „preteranog plača“ će sam od sebe da se završi.
U suprotnom, obavezno se konsultujte sa zdravstvenim radnikom ili lekarom vašeg deteta.
Literatura :
(1) Bellaïche M, Grčevi kod beba: kako se izboriti sa krizom, Praktična pedijatrija Br. 234 januar 2012
(2) Bocquet A, Grčevi kod beba: mišljenje pedijatra, Praktična pedijatrija Br. 234 januar 2012
(3) Zeevenhooven J, Koppen I J N and Benninga MA, The New Rome IV Criteria for Functional Gastrointestinal Disorders in Infants and Toddlers, Pediatr Gastroenterol Hepatol Nutr 2017 Mar;20(1):1-13
(4) Foucaud P, Preterano plakanje kod beba: dijagnostički pristup, dobro kodifikovano, Medicina i detinjstvo decembar 2014 strana 360-2, https://www.edimark.fr/Front/frontpost/getfiles/22372.pdf
(5) Savino F, Cresi F, Castagno E et al, A randomized double-blind placebo-controlled trial of a standardized extract of Matricariae recutita, Foeniculum vulgare and Melissa officinalis (ColiMil) in the treatment of breastfed colicky infants, Phytother Res 2005 Apr;19(4):335-40.
(6) Alexandrovich I, Rakovitskaya O, Kolmo E, et al, The effect of fennel (Foeniculum vulgare) seed oil emulsion in infantile colic : A randomized, placebo-controlled study, Alternative Therapies in Health and Medicine; Aliso Viejo Vol. 9, N° 4, (Jul/Aug 2003): 58-61
(7) Savino F, Pelle E, Palumeri E, et al. Lactobacillus reuteri versus simethicone in the treatment of infantile colic: a prospective randomized study. Pediatrics 2007 Jan;119(1):e124-30
(8) Savino F, Cordisco L, Tarasco V, et al. Lactobacillus reuteri in Infantile Colic : A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial, Pediatrics September 2010, 126 (3) e526-e533
Mpedia, Grčevi i plakanje kod beba, kako ih dešifrovati?, https://www.mpedia.fr/art-decoder-les-pleurs-et-coliques/
Mpedia, Grčevi i plakanje kod beba, kako reagovati?, https://www.mpedia.fr/art-gerer-les-pleurs-coliques/