Majčino mleko: Sve o njegovom sastavu
Podelite
24/08/2020

Majčino mleko: Sve o njegovom sastavu



To nije uvek potpuno isto, jer se njegov sastav menja tokom vremena i sa godišnjim dobima, pa čak i tokom dojenja, kako bi se najbolje prilagodio vašoj bebi koja raste. Priroda zaista zna kako da uradi stvari dobro! Hajde da objasnimo sve.

Šta sadrži majčino mleko?

Pre svega, to je 85 ili čak 90% voda! Zatim tu su masti, ugljeni hidrati kao što su laktoza, proteini, vitamini, minerali i mnoge druge supstance koje štite vašu bebu, kao što su antitela, hormoni, vlakna... Pogledajmo bliže njegove sastojke:

Proteini i enzimi koji imaju višestruke funkcije, kao što je podrška rastu i razvoju vaše bebe. Oni takođe deluju na imuni sistem kako bi zaštitili vašu bebu od infekcija. Jedna od ovih supstanci je laktoferin, izuzetan protein koji je prisutan u velikim količinama u majčinom mleku i ima višestruke koristi za vašu bebu. Pomaže u jačanju imuniteta bebe zahvaljujući svom antibakterijskom i antivirusnom delovanju. Takođe doprinosi razvoju zdrave crevne flore, koja sadrži dobre bakterije.

Vitamini, minerali i oligo-elementi u tragovima za zdrav rast, organe koji dobro funkcionišu i jake kosti. Na primer, cink igra ulogu u rastu kostiju, a vitamini A, C i D doprinose dobrom razvoju imuniteta vaše bebe.

Bela krvna zrnca koja jačaju imuni sistem. I antitela koja štite bebu od bolesti i infekcija boreći se protiv virusa i bakterija.

Hormoni! Neki od njih regulišu san, drugi apetit, a neki, poput oksitocina, unapređuju vezu između majke i bebe.


Majčino mleko tokom vremena

U prvih nekoliko dana vaše mleko je mnogo gušće i žuće od „zrelog“ mleka. Ovo je kolostrum. Ponekad se naziva i „žutim zlatom“ jer je izuzetno bogato antitelima, laktoferinom i hranljivim materijama i deluje pomalo kao vakcina da zaštiti bebu od infekcija iz novog sveta oko nje.

Posle 4 do 10 dana, količina mleka se povećava, istovremeno sa potrebama vaše bebe. Sastav ovog prelaznog mleka se menja: kremastije je i sadrži sve manje proteina i sve više masti i ugljenih hidrata za podsticanje rasta.

Posle 10 dana mleko je zrelo! Njegov sastav je relativno stabilan. Međutim, može se menjati iz dana u dan, u zavisnosti od ishrane majke, podoja i bebinih zahteva. Na početku podoja, mleko je vodenastije da utaži bebinu žeđ, a na kraju hranjenja ima veći sadržaj masnih kiselina i ugljenih hidrata kako bi se zadovoljila bebina glad. Na primer, tokom veoma vrućeg vremena, mleko ima veći sadržaj vode kako bi vaša beba bila dobro hidrirana. Priroda zna kako da dobro uradi stvari. I nakon 6 meseci, ako želite da nastavite sa dojenjem, vaše mleko će i dalje biti jednako dobro i pogodno za potrebe vaše bebe!